نکات مهم در استفاده از جاروبرقی چیست؟ مهم ترین مشکلات جاروبرقی و رفع آن به چه صورت است؟ راه های افزایش عمر جاروبرقی چیست؟
جاربرقی به عنوان پرچم دار وسایل تمیزکاری در تمامی خانه ها حضور دارد و مورد استفاده های بسیار زیادی قرار می گیرد اما ممکن است به دلایل متعددی مشکلاتی برای آن پیش بیاید که موجب اختلال در عملکرد آن شود. به تعدادی از رایج ترین مشکلات این وسیله به همراه راه حل آنها اشاره می کنیم:

• روشن نشدن جارو برقی

اولین نکته ای که برای روشن شدن هر وسیله برقی لازم است اتصال به برق است پس ابتدا باید مطمئن باشید که دوشاخه جاروبرقی در پریز برق قرار دارد، نکته دوم می تواند به قطعی اتصالات اشاره داشته باشد و باید بررسی کنید که آیا سیم جارو قطع نشده و یا اگر از سه راهی استفاده می کنید مشکلی در انتقال جریان برق ندارد. دلیل سوم روشن نشدن جارو می تواند خراب بودن سیم جمع کن باشد چون شاخک های سیم جمع کن که به حلقه های قرقره وصل هستند فاز و نول می باشند ممکن است موجب قطعی برق شوند.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: دلیل ضعیف شدن قدرت جاروبرقی

دلیل بعدی می تواند سوختن و یا خرابی رله باشد و باید آن را بررسی کنید و در نهایت با بررسی تمام موارد ذکر شده اگر بازهم جاروبرقی روشن نشد احتمال سوختگی موتور و یا خرابی قطعات آن وجود دارد که باید توسط یک فرد متخصص بررسی شود.

• خاموش شدن ناگهانی جارو برقی در حین کار

دلیل اول این مشکل می تواند داغ شدن ترموستات باشد چرا که اگر دما و حرارت جارو از یک حد نرمال بالاتر باشد ترموستات به صورت اتوماتیک موتور جارو را خاموش می کند. دلیل دوم گیرکردن یک زباله در مکش جارو برقی است که می تواند در اصطلاح جارو را خفه کند و سیستم ایمنی جارو، موتور آن را خاموش کند. قطع شدن منبع برق، پر شدن کیسه آشغال، نوسان برق در منزل، خراب شدن رله، نیم سوز شدن آرمیچر، نیم سوز شدن موتور، کم شدن فاصله زغال ها با الکترود، قطعی دوشاخه، قطعی سیم، اتصالی داشتن کلید روشن و خاموش و کثیف شدن و کوتاه شدن زغال های موتور نیز می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی جارو برقی هنگام کار باشد که باید تمام آنها بررسی شود تا مشکل رفع شود.

• نداشتن مکش یا کم شدن آن

اگر جاروی شما کیسه ای می باشد اولین چیزی که باید بررسی کنید پر شدن یا سوراخ شدن آن می باشد و اگر از نوع بدون کیسه می باشد، واشرهای دور مخزن آن را کنترل کنید که پاره یا خشک نباشد. البته باید از قبل تنظیمات قدرت جارو را درست تنظیم کرده باشید. همچنین احتمال گرفتگی لوله و فیلتر هم هست که می تواند دلیل مکش پایین باشد. در صورت بررسی تمام این موارد و رفع نشدن مشکل احتمالا جاروبرقی نیاز به تعمیر خواهد داشت. همچنین مشکلاتی که در کاهش قدرت موتور تاثیر دارند مانند نیم سوز بودن موتور، خرابی یاطاقن ها، خرابی زغال سنگ، کثیف شدن کلکتور و سوختن موتور می تواند باعث مکش پایین جاروبرقی شود.

• بوی سوختگی

گاهی ممکن است در حین استفاده از جاروبرقی بوی سوختگی بدی از آن منعکس شود. این بو می تواند به دلایل زیادی باشد. در صورت شنیدن بوی سوختگی باید بررسی کنید که تسمه جارو پاره نشده باشد. اکثر مواقع این بوی بد از مشکلات تسمه ایجاد می شود.

• صدای بسیار زیاد جارو برقی

این مشکل نیز می تواند دلایلی از جمله خرابی پروانه ، معیوب شدن بلبرینگ ها، بوش ها و نگهدارنده های لاستیکی باشد که باید بررسی شوند و در صورت نیاز جایگزین شوند.

• پریدن فیوز هنگام کار کردن

پریدن فیوز هم می تواند دلایلی مانند مشکل در اتصال سیم ها، سوختگی موتور و یا عبور نکردن جریان هوای به راحتی از شیلنگ رابط باشد که باید به خوبی بررسی شوند

• کار کردن دستگاه با لرزش

در این مورد هم احتمال دارد که نگهدارنده های لاستیکی موتور شل و یا خراب شده باشند که در صورت شل شدن باید محکم و در صورت خرابی باید تعویض شوند.

• قدرت پایین جاروبرقی

قدرت کم جارو برقی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که می تواند باعث مکش پایین آن نیز بشود. از جمله مهم ترین دلایل قدرت کم جارو کثیف بودن کلکتور، خراب بودن زغال، خراب شدن یاطاقان ها و نیم سوز بودن موتور هستند که باید بررسی و در صورت نیاز به تعمیر این کار صورت بگیرد.

• داغ شدن موتور جاروبرقی:

داغ بودن موتور جارو هم دلایل متعددی دارد که در مشکلات دیگر آن نیز موثر هستند. از جمله مهم ترین دلایل می توان به پر بودن کیسه آشغال، مسدود شدن لوله، خراب شدن ترموستات، خراب شدن برد جاروبرقی، نیم سوز شدن موتور، استفاده مداوم در بالاترین قدرت موتور از جاروبرقی، عمل نکردن کلید گریز از مرکز، کثیف بودن فیلتر جارو و خراب شدن فن موتور اشاره کرد که باید به صورت دقیق بررسی شوند و بعد از تمیز کردن کیسه، لوله و فیلتر، قطعاتی که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند نیز چک شوند.

• نامنظم کارکردن جارو برقی:

از مهم ترین دلایلی که جاروبرقی به صورت نامنظم کار می کند می توان به کثیف شدن کلکتور جارو برقی، خراب شدن و یا تمام شدن زغال، خراب شدن یاطاقان های جارو برقی و یا نیم سوز شدن موتور جاروبرقی باشد که معمولا باید توسط افراد متخصص بررسی شوند و مورد تعمیر قرار گیرند.

نکات مهم استفاده از جاروبرقی که باعث افزایش عمر آن می شود

برای انکه جاروبرقی که وسیله ای پرکابرد و پرکار در منازل می باشد مدت بیشتری عمر کند و مشکلات جدی برای آن پیش نیاید لازم است که نکات ساده ای را رعایت کرد. از جمله مهم ترین این نکات می توان موارد زیر را نام برد:
• فیلترهای جارو برقی را زود به زود چک کنید و آنها را تمیز کنید
• کیسه جارو برقی را به صورت مرتب تعویض کنید و یا آن را تمیز کنید
• نازل جارو برقی را همیشه بررسی کنید و دریچه های آن را از گرد و غبار تمیز کنید
• خود جارو برقی را پس از هر بار استفاده تمیز کنید
• هر دو ماه یکبار جارو برقی را به صورت کامل بررسی و سرویس کنید
• سعی کنید در هر بار استفاده بیشتر از نیم ساعت از آن استفاده نکنید و اگر کار زیادی دارید به آن استراحت بدهید
• تعدادی از قطعات جارو برقی که مصرفی می باشند را بعد از مدت مشخصی تعویض کنید تا فشار زیادی به جارو وارد نشود.

در صورتیکه برای تعمیر جاروبرقی خود به کمک نیاز داشتید و اطلاعات بالا نتوانست به شما کمک کند، می توانید با مرکز تعمیرات جاروبرقی کرج مدرن سرویس تماس حاصل نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن تعمیرکار مجرب را به محل اعزام کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]