آیا با مراحل تعمیر جاروبرقی آشنایی دارید؟ خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با مراحل تعمیر جاروبرقی به صورت کامل آشنا شوید.

امروزه تقریبا در هر خانه ای یک دستگاه جاروبرقی پیدا می شود. این دستگاه از وسایل برقی مهم و ضروری در هر خانه ای به شمار می آید و نقش مهمی را در تمیزی خانه ایفا می کند. جاروبرقی نیز مانند هر وسیله ای برقی به مرور دچار آسیب و خرابی های می شود. در این مقاله قصد داریم که شما را با مراحل تعمیر جاروبرقی آشنا سازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: علت داغ شدن بیش از حد موتور جاروبرقی و راه های رفع آن

نحوه تعمیر جاروبرقی

اگر قصد دارید جاروبرقی خود را بدون وارد کردن آسیب جدید به آن تعمیر کنید کافی است که مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

مرحله ۱: باز کردن جاروبرقی

امروزه هم مدل ایستاده و هم خوابیده جاروبرقی موجود است. اگر از جاروبرقی ایستاده استفاده می کنید، برای باز کردن آن باید به این صورت عمل کنید که ابتدا دستگاه را از برق بکشید. سپس، پیچ دستگیره پایین و لوله کمکی را باز کرده و آن ها را جدا کنید. حال پیچ های پوشش بالایی را باز کنید. دستگاه را به سمت راست و بالا بچرخانید و تنظیم کننده های ارتفاع را جدا کنید. اکنون بدنه را به سمت بالا بکشید. سپس، تسمه و غلتک برس را برداشته و موتور را جدا کنید. برای جدا شدن موتور شما باید ابتدا پیچ های اطراف آن را شل و جدا کنید. در حین جدا کردن موتور مواظب باشید که به واشر اطراف موتور آسیبی وارد نکنید. به این ترتیب جاروبرقی ایستاده شما باز خواهد شد.

اما در صورتی از جاروبرقی خوابیده استفاده می کنید، ابتدا جاروبرقی را از برق خارج کرده و به ترتیب لوله، کیسه و فیلتر آن را جدا کنید. برای دسترسی به موتور و سایر اجزای الکتریکی، پیچ های اطراف بدنه را جدا کرده و آن را به سمت بالا بکشید. اگر قصد دارید موتور یا برس های آن را بررسی یا سرویس کنید، ابتدا پیچ ها و پوشش های مربوطه را جدا کنید. مراقب واشرها باشید و در صورت نیاز آن ها را تعویض کنید. برای سرویس کردن غلتک برس، باید نخست گرد و خاک و آشغال های مربوطه را پاک کنید. سپس پیچ های پوشش بالایی را باز کرده و جاروبرقی را به پهلو بچرخانید و کاور آن را بردارید. در نهایت جاروبرقی شما باز خواهد شد و شما به تمامی قسمت های آن دسترسی پیدا خواهید کرد.

مرحله ۲: سرویس غلتک زیر جاروبرقی

دومین مرحله برای تعمیر جاروبرقی، سرویس کردن غلتک زیر جاروبرقی می باشد. غلتک در لبه جلویی جاروبرقی قرار دارد و برای دسترسی به آن شما باید دستگاه را برعکس کنید. برای جدا کردن غلتک شما باید نخست گیره های موجود در انتهای جاروبرقی و تسمه را جدا کنید. اکنون میله غلتک را بردارید و کلاهک را جدا کرده، سپس برس را از محفظه بیرون بکشید. در صورتی که برس فرسوده یا کلاهک شکسته شده باشد، آن ها را تعویض کنید. همچنین اگر به کل غلتک آسیب وارد شده باشد بهتر است آن را خریداری و جایگزین کنید.

مرحله ۳: تعویض تسمه

از دیگر کارهایی که باید برای تعمیر جاروبرقی انجام دهید، تعویض تسمه آن می باشد. برای تعویض تسمه جاروبرقی باید یک طرف غلتک زیر جاروبرقی را جدا کنید و سپس تسمه را از پولی موتور جدا کرده و از اطراف غلتک بیرون بکشید. اکنون تسمه جدید را از اطراف میله غلتک وارد کنید و در مجاورت پولی های موتور قرار دهید. در نهایت میله غلتک را در جای خود قرار داده و تسمه را تنظیم کنید.

مرحله ۴: تمیز کردن لوله فنری مسدود شده

برای تمیز کردن لوله فنر مسدود شده شما می توانید یک طرف آن را به خروجی جاروبرقی و طرف دیگر را به ورودی دستگاه متصل کرده و سپس دستگاه را روشن کنید. در صورتی که نیروی هوا آشغال های موجود را به داخل کیسه جاروبرقی هدایت نکرد، لوله را از جاروبرقی جدا کنید. سپس با استفاده از یک شی بدون اینکه به لوله آسیبی وارد کنید آشغال ها را هل دهید تا از سر دیگر لوله خارج شود.

توجه داشته باشید در صورتی که لوله جاروبرقی دارای رابط برقی است، با مولتی متر پیوستگی آن را بررسی کنید. اگر جواب مطلوب نبود شا باید کابل یا کل شیلنگ برقی را تعویض و جایگزین نمایید.

تعمیرگاه مدرن سرویس

اگر در استان البرز سکونت دارید و به دنبال تعمیر جاروبرقی خود هستید، تعمیرات جاروبرقی در کرج مدرن سرویس آماده خدمات رسانی به تمامی شهروندان عزیز در استان البرز می باشد. فرقی ندارد که در کدام نقطه از استان البرز و شهر کرج ساکن هستید، برای دریافت خدمات این تعمیرگاه کافی است که با یکی از شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا در کمتر از ۲ ساعت تعمیرکار مجرب خود را به محل شما اعزام و جاروبرقی شما را سرویس و در صورت نیاز تعمیر کنند.