چرا جاروبرقی روشن نمی شود؟ خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با دلایل اصلی روشن نشدن جاروبرقی به صورت کامل آشنا شوید.

از مهمترین وسایل برقی در منزل جاروبرقی است که نقش اصلی را در تمیز کردن خانه برعهده دارد. این وسیله برقی نیز ممکن است مانند هر وسیله برقی دیگر به مرور و با گذشت زمان دچار خرابی شود. از مشکلات اصلی و رایج در جاروبرقی روشن نشدن است. دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد که باید آن ها را شناسایی کنید تا از بروز مشکل جدی در دستگاه جلوگیری کنید. در این مقاله از مدرن سرویس قصد داریم شما را با ۷ دلیل اصلی روشن نشدن جاروبرقی آشنا سازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

علت روشن نشدن جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما روشن نمی شود دلایل مختلفی برای آن وجود دارد که در ادامه بیشتر با این دلایل آشنا خواهید شد تا به راحتی بتوانید مشکل را شناسایی و برطرف کنید.

۱- پریز برق ندارد

هنگامی که جاروبرقی کار نمی کند اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید آیا پریز برق کار می کند یا خیر. بهترین راه برای بررسی این مورد استفاده از ولت متر است. رنج را بر روی ۲۵۰ قرار دهید و برق پریز را اندازه گیری کنید. اگر پریز برق ندارد مشکل را برطرف کنید.

۲- معیوب شدن دو شاخه جارو یا سیم رابط

از دیگر دلایل اصلی روشن نشدن جاروبرقی معیوب شدن دو شاخه دستگاه و سیم رابط می باشد. برای بررسی این مشکل بدنه جارو را باز کرده و به وسیشله ولت متر جریان برق در سیم جمع کن جاروبرقی را چک کنید. برای انجام این کار نخست دو شاخه را به پریز برق وصل کرده و جریان را اندازه گیری کنید.

همچنین برای انجام این کار می توانید ورودی های سیم رابط را به سیم جمع کن متصل کرده و اهم متر را بر روی رنج R*1 قرار دهید و به دو شاخه متصل کنید. اگر دو شاخه و سیم رابط سالم باشند، عقربه منحرف می شود و عدد صفر را نشان خواهد داد. اما در صورتی که چنین چیزی را مشاهده نکردید باید حتما سیم رابط و یا دو شاخه را عوض کنید تا مشکل جدی در دستگاه ایجاد نشود.

۳- خرابی سیم جمع کن

یکی از علت های اصلی روشن نشدن جاروبرقی خرابی سیم جمع کن می باشد. گاهی برق وارد سیم جمع کن می شود اما به دلیل عدم اتصال سیم جمع کن به حلقه های گردان قرقره، فاز و نول و برخی مواقع هر دو مورد برق به دستگاه وارد نمی شود، در نتیجه جاروبرقی روشن نخواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل، شاخک ها را کمی به حالت عمودی نزدیک کرده و سپس قرقره را بر روی آن قرار دهید. با انجام این کار حلقه های گردان بر شاخک ها فشار وارد می کنند و آن را به طرف پایین سوق می دهند. سپس حالت فنری شاخک ها، ارتباط بین آن ها و حلقه های گردان ایجاد خواهد شد.

۴- خرابی کلید قطع و وصل

گاهی روشن نشدن جاروبرقی به دلیل خراب شدن کلید قطع و وصل جریان است. برای بررسی این علت دستگاه را از برق جدا کرده و به وسیله اهم متر کلید را تست کنید. اگر کلید روشن باشد عقربه عدد صفر را نشان می دهد و در صورت کار نکردن عقربه بر روی بی نهایت قرار خواهد گرفت. در این حالت باید کلید را عوض کنید.

۵- سوخته شدن رله

جاروبرقی هایی که دارای رله هستند تا زمانی که رله بسته نشود و کلید قدرت نیر متصل نشود، جاروبرقی روشن نخواهد شد. برای تست رله بهترین کاری که باید انجام دهید این است که به وسیله اهم متر سیم های متصل به کلید روی دسته جاروبرقی را بررسی کنید. در صورت سالم بودن کلید روی دسته باید خود رله را مورد آزمایش قرار دهید. ابتدا جاروبرقی را به برق متصل کرده و سپس با یک پیچ گوشتی دسته عایق کلید قدرت رله را ببندید. اگر دستگاه روشن نشد، عیب از رله نیست. اما در صورتی که جاروبرقی روشن شد سیم های رابط و رله یا ساختمان داخلی آن دچار آسیب شده است و باید آن ها را بررسی کنید.

۶- قطع شدن مدار سری موتور

از دیگر علت های اصلی روشن نشدن جاروبرقی قطع شدن مدار سری موتور می باشد. اگر یکی از مدارهای سری موتور قطع شود جاروبرقی روشن نخواهد شد. برای مثال اگر یکی از فنرها و زغال مربوطه به کلکتور چسبیده نشود مدار سری موتور قطع است. اگر موتور را به صورت مستقل به برق متصل کردید اما روشن نشد، آن را از برق جدا کرده و به وسیله اهم متر ارتباط سایر اجزا را مورد بررسی قرار دهید. سپس در صورت بروز هرگونه مشکل آن را بررسی و آن را برطرف کنید.

۷- سوخته شدن کامل موتور

اگر موتور کاملا سوخته شده باشد، در هنگام اتصال به برق روشن نخواهد شد. زیرا بسیاری از پیچک های آرمیچر و قطب ها به صورت کامل سوخته شده اند. سوخته شدن موتور پس از مرحله نیم سوز شدن آن اتفاق می افتد. هنگامی که موتوری در حالت نیم سوز قرار دارد به کار خود ادامه می دهد تا زمانی که به صورت کامل پیچک ها خراب شده و ارتباط با سایر اجزا موتور قطع شود.
اگر به دنبال تعمیر جاروبرقی هستید، مرکز تعمیرات جاروبرقی در کرج مدرن سرویس آماده خدمات رسانی به تمامی شهروندان در کرج و سراسر استان البرز می باشد. برای تماس با این تعمیرگاه کافی است که با یکی از شماره های زیر تماس حاصل فرمایید تا در کمتر از ۲ ساعت تعمیرکار متخصص خود را به محل شما اعزام و مشکل را بررسی و برطرف نمایند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]