از کجا باید بدانیم که بلبرینگ جاروبرقی خراب شده است؟ مراحل تعویض بلبرینگ جاروبرقی چگونه انجام می شود؟ قیمت تعویض بلبرینگ جاروبرقی چقدر است؟ در ادامه جواب این سوالات را خواهید یافت. 

امروزه استفاده از جاروبرقی در خانه ها و اماکن دیگر بسیار شایع است. در صورتی که خانه شلوغ و پر رفت و آمد باشد و یا بچه های خردسال در خانه باشند، قطعا جاروبرقی پرمصرف ترین وسیله برقی به شمار خواهد رفت. هر چه از این وسیله بیشتر کار بکشید طبیعتا زودتر قطعات مصرفی (مانند فیلتر و کیسه) آن نیاز به تعمیر و تعویض پیدا خواهند کرد اما گاهی اوقات بعضی از قطعات جارو برقی که مصرفی نیستند نیز دچار مشکل می شوند.

یکی از قطعاتی که می تواند در اثر کار زیاد و فشار بالا دچار مشکل شود بلبرینگ جارو برقی است. چنانچه جارو برقی شما صدای زوزه تولید می کند باید بدانید که بلبرینگ آن دچار مشکل شده است و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. زمانی که بلبرینگ خراب گردد باعث می شود آرمیچر با کفشک های قطب هسته درگیر شود و این درگیری صدای ناخوشایندی مانند صدای زوزه را تولید می کند که باید سریعا برطرف شود. مهم ترین دلایل خراب شدن بلبرینگ جاروبرقی عبارتند از کیفیت بد بلبرینگ، استفاده طولانی مدت از جاروبرقی، کثیف بودن فیلتر داخلی و ورود گرد و خاک زیاد به داخل موتور (نداشتن فیلتر داخلی ).

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: دلیل بوی سوختگی جاروبرقی و رفع آن

آموزش تعمیر بلبرینگ جارو برقی

هر جارو برقی در دل خود دو بلبرینگ در ابتدا و انتهای موتور دارد که در اثر ضربه یا کثیفی ممکن است با مشکل مواجه شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. بعد از آنکه از اشکال داشتن بلبرینگ ها اطمینان حاصل کردید می توانید مرحله به مرحله برای تعویض آن اقدام کنید.

در مرحله اول باید تمامی قطعات جانبی جاروبرقی مانند لوله، کیسه و فیلترها را از جارو جدا کنید . سپس پوششی که به عنوان محافظ موتور جاروبرقی بر روی آن قرار داده شده است را با پیچ گوشتی چهارسو باز کنید. لازم است که برای جلوگیری از آسیب دیدن مبرد الکتریکی، آن را باز کنید و از جارو جدا کنید. جای قرار گرفتن موتور جارو برقی در برندهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. بنابراین باید با دقت قطعات موتور باز شوند.

در صورتی که برای اولین بار این کار را می کنید بهتر است که مراحل باز کردن دستگاه را گوشی خودتان ضبط کنید تا در نهایت مسیر را به حالت برعکس انجام داده و مشکلی در بستن دوباره آن نداشته باشید. زمانی که محافظ موتور را باز کردید می توانید یک محافظ فلزی دیگر را مشاهده خواهید کرد که در انتهای موتور واقع شده است و فن دستگاه پشت آن تعبیه شده است. پیچ های این صفحه محافظ را نیز باز کنید و سپس با باز کردن مهره فن، آن را جدا کنید.

در مرحله بعد به زغال های کربنی موتور جاروبرقی می رسید که لازم است آنها را نیز بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید (تعویض زغال ها باید باهم صورت بگیرد تا کوتاه تر از یکدیگر نباشند). بعد از باز کردن زغال ها باید قطعه بعدی که استاتور است را به آرامی خارج کنید. با فشار دادن بست فنری آن، به راحتی می توانید آن را بیرون بیاورید. توجه داشته باشید که استاتورها یک کنترلر هم با هم دارند که باید باهم از موتور خارج شوند. البته قابل ذکر است که در باز کردن این قطعات باید به واشرها توجه کنید تا بعدا در جای خودشان قرار دهید.

در مرحله بعدی باید قطعه کوموتاتور را خارج کنید که به دلیل نازک بودن ممکن است فراموش شود. این قطعه را بیرون آورده و آن را به خوبی تمیز کنید. یکی از دلایل اصلی خراب شدن بلبرینگ های جارو برقی، کثیف شدن همین قطعه است. همانطور که گفته شد بلبرینگ ها به دو سر ابتدا و انتهایی موتور متصل شده اند و برای باز کردن آنها لازم است چند ضربه آرام به آنها وارد کنید و آنها را از موتور جدا کنید. بعد از آنکه شافت استاتور را کاملا تمیز کردید، می توانید بلبرینگ های جدید را جاگذاری کنید.

توجه داشته باشید که از بلبرینگ های اورجینال استفاده کنید تا مشکلی برای دستگاه پیش نیاید. بعد از نصب بلبرینگ ها و قبل از بستن سایر قطعات سعی کنید که موتور و قطعات کثیف را تمیز کنید و بعد از آن مرحله به مرحله قطعات را ببندید. باید توجه داشته باشید که یکی از اصلی ترین دلایل خراب شدن بلبرینگ های جاروبرقی کثیف شدن فیلتر آن است و باید به صورت مستمر فیلتر را تمیز کنید تا خسارتی به دستگاه وارد نشود.

هزینه تعویض بلبرینگ جاروبرقی

برای تعویض بلبرینگ جارو برقی نمی توان نرخی قطعی تعین کرد چرا که قیمت این قطعه به فاکتورهایی مانند برند، کیفیت ساخت، کشور سازنده و نوع جاربروقی و در بعضی موارد نیز قیمت ارز بستگی دارد. با توجه به تمام موارد ذکر شده می تواند انتظار داشت که بلبرینگ جاروبرقی در حدود ۸۰ تا ۲۱۰ هزار تومان هزینه داشته باشد.

اگر جاروبرقی شما دچار مشکل شده است و به بررسی و تعمیر نیاز دارد، برای این کار شما می توانید با تعمیرگاه مدرن سرویس تماس حاصل کنید تا در کمترین زمان ممکن تعمیرکار مجربی را برای تعمیر جاروبرقی به محل شما اعزام کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]