آموزش سریع و آسان باز کردن و تعمیر موتور جاروبرقی را از مدرن سرویس بخوانید تا آن را به صورت کامل یاد بگیرید و به راحتی موتور جاروبرقی را تعمیر کنید.

یکی از پر کاربردی ترین و پر استفاده ترین وسایل خانه، جاروبرقی می باشد که در هر خانه ای پیدا می شود. این وسیله نیز مانند هر وسیله برقی دیگر به مرور زمان دچار آسیب و خرابی خواهد شد. یکی از دلایل اصلی خرابی جاروبرقی موتور آن است که باید آن را باز و تعمیر کرد. در این مقاله از مقالات آموزشی مدرن سرویس به شما نحوه باز کردن و تعمیر موتور جاروبرقی را آموزش خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

نحوه باز کردن و تعمیر موتور جاروبرقی

باز کردن و تعمیر جاروبرقی باید توسط یک تکنسین متخصص انجام شود چرا که ممکن است هر گونه آسیبی در حین باز کردن موتور به آن وارد شود. در ادامه شما را با آموزش نحوه باز کردن و تعمیر موتور جاروبرقی آشنا خواهیم ساخت. پس با ما همراه باشید.

باز کردن موتور جاروبرقی

اگر قصد دارید موتور جاروبرقی را باز کنید اولین کاری که باید انجام دهید جدا کردن لوله ها و در آوردن کیسه آشغال و فیلترها است. سپس پوشش جاروبرقی که از اجزا داخلی و موتور محافظت می کند را جدا کنید. برای دسترسی راحت به موتور جاروبرقی شما می توانید پیچ های برد الکترونیکی را نیز باز کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که برد را به صورت کامل در نیاورید چرا که اگر تخصص کافی را نداشته باشید اتصال سیم های داخلی پیچیده خواهد بود. در بیشتر مدل های جاروبرقی برای باز کردن موتور آن ها نیازی نیست که لاستیک های اطراف دستگاه یا سیم برق را جدا کنید.

در حین باز کردن موتور جاروبرقی حتما به این نکته توجه داشته باشید که آسیبی به دستگاه وارد نکنید. هر جایی را که باز و جدا می کنید به خصوص سیم ها و پیچ ها، آن را به خاطر داشته باشید و یا حتی از آن عکس بگیرید تا بعد از اتمام کار آن را در جای خود قرار دهید. به این ترتیب می توانید موتور جاروبرقی را باز کرده و آن را تعمیر کنید. دقت کنید که در بعضی از مدل های جاروبرقی به جای پوسته موتور، محفظه موتور وجود دارد که تمام اجزا موتور در آن نصب و قرار داده شده است.

تعمیر موتور جاروبرقی

تعمیر موتور جاروبرقی نیاز به متخصص دارد. پس برای تعمیر آن حتما با متخصص و تعمیرکار با تجربه تماس حاصل کنید. برای تعمیر موتور جاروبرقی باید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

مرحله اول:

در انتهای موتور جاروبرقی یک محفظه فلزی قرار دارد که شما باید آن را باز و جدا کرده تا بتوانید به فن دسترسی پیدا کنید. خب حالا مهره هایی که پره های فن را نگه داشته است را باز کنید. انجام دادن این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید واشر و خود پره ها را به راحتی باز کنید. دقت کنید که تمامی مدل های جاروبرقی مثل هم نیستند پس اول موتور را بررسی کرده و بر طبق آن عمل کنید.

مرحله دوم:

خب در این مرحله شما باید به آرامی زغال های کربنی موتور را که با سرسیم در جای خود قرار گرفته اند را بیرون بکشید و آن ها را در آورید. معمولا این زغال ها بلند هستند و سیم ها به وسیله سرسیم های مخصوص به آن ها وصل شده اند. خب حالا بعد از بیرون کشیدن زغال های کربنی با استفاده از اسپری تمیز کننده لوازم الکترونیکی آن ها را تمیز کرده و در صورتی که زغال های کربنی کوچک شده باشند شما باید آن ها را با زغال های جدید تعویض و جایگزین کنید. به این نکته توجه داشته باشید که باید هر دو زغال را با همدیگر و به طور همزمان تعویض کنید.

مرحله سوم:

در این مرحله شما باید استاتور موتور جاروبرقی را جدا کنید. این کار به راحتی انجام خواهد شد تنها کافی است که بست فنری فلزی را به پایین فشار دهید. استاتور دارای کنترلر الکترونیکی است که باید استاتور را به صورت همزمان به همراه آن بیرون آورید. برای کارایی بهتر جاروبرقی شما باید استاتور و محفظه آن را به صورت کامل تمیز کنید.

مرحله چهارم:

اکنون باید روتور را بیرون بکشید. روتور در دو سر ابتدا و انتها دارای بلبرینگ می باشد که در داخل یک محفظه قرار دارد. دقت داشته باشید که این قسمت را باید به آرامی جدا کنید و واشرها را گم نکنید. در قسمت انتهایی روتور حلقه های مسی وجود دارند که زغال ها با آن ها اصطکاک خواهند داشت. به این حلقه های مسی کوموتاتور گفته می شود که یکی از مشکلات اصلی خرابی موتور جاروبرقی نیز می باشد. اگر این قسمت کثیف شده است آن را به خوبی تمیز و پاک کنید.

برای تمیز کردن کوموتاتور باید به این صورت عمل کنید. ابتدا روتور را به سه نظام ماشین تراش ببندید و آن را روشن کنید. سپس، ببینید آیا درست می چرخد یا نه. خب اکنون یک کاغذ سنباده نرم و خیس را دور کوموتاتور بپیچانید و آن را فشار داده تا به دقت تمیز شود.

مرحله پنجم:

در نهایت پره های آلومینیومی که کلید عملکرد جاروبرقی است با دقت به وسیله تمیز کننده لوازم الکترونیکی تمیز کنید.

بازکردن و تعمیر موتور جاروبرقی باید توسط یک متخصص انجام شود. زیرا بستن و جابه جا کردن یک پیچ یا سیم باعث سوختگی جاروبرقی شما خواهد شد. اگر موتور جاروبرقی شما نیاز به تعمیر دارد شما می توانید با مرکز تعمیرات جاروبرقی در کرج تماس حاصل کنید تا متخصص ترین و مجرب ترین تعمیرکاران خود را به محل شما اعزام و مشکل را بررسی و برطرف نمایند. مهم نیست که در کدام نقطه از کرج یا استان البرز سکونت دارید خدمات تعمیرگاه مدرن سرویس در هر ساعتی از شبانه روز در دسترس می باشد. برای دریافت خدمات این مرکز شما می توانید از طریق شماره های زیر اقدام کنید تا در کمتر از ۲ ساعت تعمیرکاران با تجربه خود را به محل مورد نظر شما اعزام کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]